Quantcast
Channel: Grama.bg »искат
Viewing all articles
Browse latest Browse all 12

Организатори на протестите искат промяна в изборния закон

$
0
0

Промяна в изборния закон и създаване на програмно правителство искат организаторите на протестите. Те са насочили исканията си към единствената работеща институция в България в момента – президента. Това стана ясно на дискусия в ефира на bTV с организатори на антимонополните протести и шествията срещу банките в България. „Трябва депутатите да останат на работа и да се създаде програмно правителство, не бива да бягат от отговорност„, заяви Янко Петров, организатор на бунта срещу електроразпределителните дружества.

 

Според Михаил Неделчев, който е бил депутат във Велико народно събрание това е възможно, но е нужна воля от страна на всички депутати.

 

Михаил Неделчев и Капка Панайотова от Център за независим живот застанаха на позиция, че участието на гражданите в управлението не е безпроблемно решение, което ще спре всички проблеми. „Искам да охладя страстите около гражданското участие – то не е безпроблемно, а и сатанизирането на партиите също не е решение“, заяви Панайотова.

 

Според бившия депутат от ВНС предстои всеки, който в момента е станал публична личност, да предизвика недоволството на „редовия протестиращ“. „Ще има йерархии. Винаги някой взима думата, защото не може всички да говорят“, обясни той.

 

Божидар Данев – председател на Българската стопанска камара, допълни, че и одържавявнето също не значи липса на подкупи и наличие на честност. „Като има държавно топлоснабдяване имаше и Вальо Топлото. Държавното не гарантира липса на корупция“, категоричен беше той, коментирайки едно от исканията на протестиращите за връщане на електроразпределителните компании в ръцете на държавата. Деформацията в икономиката ражда деформация в обществото, допълни той.

 

Междувременно Варна, градът с най-многолюдни протести (над 40 000), поиска оставката на кмета си Кирил Йорданов от ефира на bTV за пореден път. Един от организаторите на шествията заяви, че протести ще има всеки ден, защото властта не разбира от нищо друго освен от гражданското неподчинение. Борислав Димитров, също участник в протестните действия, допълни, че варненци ще са на улицата, докато се разбере, че моделът не работи.

 

Банковият сектор също попадна под прицела на протестиращите. „Банките са смазали хората, а държавата и политиците дадоха удобно виреене на банките у нас“, обясни Ники Илиев от Фондация „Метла“. Васил Кендов, организатор на бунтовете срещу банките уточни, че и във финансовия сектор има монополи и договори, които не могат да се разтрогнат.

 

Опасност от понижаване на кредитния рейтинг на България видя икономистът от стопанската камара във финансовата част на дискусията. „Малкият бизнес загива, много търговски банки станаха инвеститорски и наливат пари в спекулативната икономика. Това може да доведе и до понижаване на кредитния рейтинг на България“, коментира Божидар Данев.

 

 

 

/КРОСС/

 

 

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 12

Latest Images

Trending Articles





Latest Images